Stropné svietidlá

By on november 25, 2016

Na výbere stropného svietidla si dajte záležať. Ako na to?

Dobrý výber stropného svietidla dokáže nielen poskytnúť dokonalé osvetlenie, ale tiež zlepšiť vzhľad celej miestnosti, či dokonca opticky ju zväčšiť. Dokáže tiež navodiť tú správnu atmosféru. Preto by ste výberu a nákupu stropného svietidla mali venovať náležitú pozornosť.

Ako vyberať stropné svietidlá

Aj výber vhodného stropného osvetlenia treba poriadne zvážiť. Ak vyberiete nesprávne, nielenže pokazíte dojem z interiéru, ale osvetlenie nebude plniť svoju funkciu. Ako teda na to? Pri výbere dbajte o nasledovné:

  1. Umiestnenie svietidla

Stropné svietidlá vyberajte podľa ich zamýšľaného umiestnenia. Má ísť o centrálne stropné svietidlo v miestnosti? Alebo má toto osvetlenie plniť len doplnkovú funkciu? Od toho závisí výber veľkosti svietidla. Samozrejme, že centrálne svietidlo by malo byť rozmerovo väčšie, ako doplnkové.

  1. Rozmer miestnosti

Predstavte si, že by ste napríklad do miestnosti o rozmeroch 5×5 metrov umiestnili maličké stropné svietidlo s priemerom 20 centimetrov. Nielenže by neplnilo účel, ale vyzeralo by doslova smiešne. Vo všeobecnosti platí, že v miestnostiach nad 20m2 by malo byť umiestnené svietidlo aspoň s priemerom 70 cm. Dôležité je tiež brať ohľad na výšku stropu. Ak máte strop v klasickej výške, teda cca 260cm, hodí sa skôr prisadené svietidlo. Ak máte strop vyšší, pokojne siahnite aj po závesnom svietidle. Závesné stropné svietidlá sa však hodia napríklad aj nad jedálenské a konferenčné stolíky. Určite ich však nedávajte na miesta, kadiaľ sa pravidelne prechádza. Nechcete o ne predsa neustále udierať hlavou!

  1. Štýl a charakter miestnosti

Je samozrejmé, že iné stropné svietidlá si vyberiete napríklad do obývačky a iné do kuchyne, či garáže. Aj stropné svietidlá podliehajú módnym trendom, ktoré sa oplatí sledovať. Vybrať si však môžete aj takzvané nadčasové stropné svietidlá, ktoré budú moderné prakticky vždy. Takými sú napríklad klasické sklenené svietidlá v tvare gule, či stropné svietidlá, ktoré majú čisté línie a jednoduchý dizajn.

Pozor aj na svietivosť!

Samozrejme, dobrý výber stropného svietidla nie je všetko. Dôležité je tiež to, aby malo osvetlenie aj patričný výkon. Zvážte preto, či v závislosti od rozmerov miestnosti nebudete potrebovať napríklad svietidlo s viacerými žiarovkami. V miestnosti o rozmeroch 20m2 by malo byť osvetlenie s intenzitou cca 4000 lumenov. Pri výbere vhodného stropného svietidla teda nezabúdajte aj na tento údaj. Ak si nie ste výberom istý, nechajte si poradiť od odborníka. Cenné rady, ale aj rôzne typy stropných svietidiel, nájdete v eshope casca.sk.