Sedačky U vs. rohové

By on marec 16, 2016

Sedačky U vs. rohové: Nechajte obývačku rozhodnúť za vás

So sedačkami je to takmer ako keď kupujete auto. Vyberáte a kombinujete dovtedy, kým daný produkt nebude presne zodpovedať všetkým vašim predstavám a rodinným potrebám. No kým auto zaparkujete do akejkoľvek garáže, sedačka musí presne padnúť do priestoru, ktorý vám bol daný. Hodí sa sedačka U aj do malej obývačky alebo je len výsadou tých veľkých?

Prv než začnete vyberať sedačku, odmerajte si rozmery obývačky. Ešte pred samotným výberom by ste mali presne vedieť, kde bude centrum miestnosti, čiže kde bude budúca sedačka stáť. Dizajnéri upozorňujú, že pri zariaďovaní izieb je najlepšie ako prvý umiestniť najväčší kus nábytku a až potom tie ostatné. Do spálne by preto mala ísť najprv posteľ a do obývačky sedacia súprava. Na pár týždňov sa z vás môže stať aj interiérový dizajnér – amatér. Internet totiž ponúka veľa inšpirácie, ktorú môžete  aplikovať vo vlastnom bývaní. Prečítajte si pár z nich.

  1. Dvakrát meraj a sedačku potom strihaj!

Nie však doslova. Malou vychytávkou, ktorá vám pomôže pri vytváraní predstavy o tom, ako sedačka zapadne do miestnosti, je maketa z kartónu. Vystrihnite si z neho pár veľkých štvorcov zodpovedajúcich reálnym rozmerom sedacích súprav a začnite si skladať najvhodnejšie rozloženie sedačky. Vďaka takejto makete budete vedieť, aký tvar sedačky je najlepší a hlavne to, s akými rozmermi môžete reálne počítať.

039

  1. Rohová sedacia súprava – šikovná do malej obývačky

Čarovať s malým priestorom pri zariaďovaní miestností je niekedy umenie. Treba myslieť na to, že takáto izba by mala spĺňať svoj účel a zároveň aj dobre vyzerať. Vždy by ste mali mať na zreteli najmä to, pre koľko ľudí bude slúžiť a čo všetko by ste tam chceli robiť. Vo väčšine slovenských domácností je obývačka orientovaná k televízoru, no sedačku môžete nasmerovať napríklad aj ku krbu alebo ku knižnici. Ak disponujete malým priestorom, rohová sedačka šikovne a účelovo vyplní jeden roh a sedieť na nej budú môcť viacerí členovia domácnosti naraz. Ak túžite po rohovej sedačke a vaša obývačka je rozmerná, možností máte omnoho viac. Sedačku v tomto prípade nemusíte umiestniť priamo k stene za účelom šetrenia miesta – oveľa lepšie bude vyzerať v priestore doplnená taburetkou, kreslom alebo otomanom.

  1. Sedačky U vytvoria zónu oddychu

Vo všeobecnosti sa sedačky U považujú za ideálne do veľkých obývacích izieb, kde je potrebné opticky rozčleniť priestor a účelne vytvoriť viacero zón s rôznym využitím. „Učková sedačka“ je ideálna, ak máte veľkú rodinu alebo časté návštevy, jedno jej rameno však môže poslúžiť aj ako akási stena, ktorá oddelí oddychovú zónu od tej jedálenskej alebo “literárnej” s knižnicou a čitateľským kútikom. Takáto sedačka navyše sústredí všetku pozornosť na seba kvôli veľkým rozmerom, preto opticky zmenší a zútulní priveľkú obývačku. Ak však túžite po sedacej súprave v tvare U a máte malý priestor, dá sa to. Vyberajte však takú, ktorá má jedno rameno kratšie ako druhé a snažte sa ju umiestniť do rohu. Pozor však na to, aby konečný efekt neviedol k tomu, že sedenie na takejto sedačke bude doslova “telo na telo”.

Pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti by sa mal snúbiť vkus majiteľa a zdravý rozum v narábaní s priestorom, ktorý nám bol daný. Z akéhokoľvek priestoru sa dá vytvoriť útulné miesto a útočisko pre všetkých členov domácnosti, stačí len kúsok fantázie skombinovanej s overenými dizajnérskymi tipmi.