Sladké nápoje, trans tuky a sacharidy sú najhoršie pre mozog

V prípade, že chceme byť zdraví a šťastní, tak v takom stave musí byť aj náš mozog. Ľudia si často neuvedomujú, že to, čo jeme a to, ako sa stravujeme, to do veľkej miery vplýva na náš mozog.

1. Trans tuky

Nie všetky tuky sú zlé, no trans tuky sú tie najhoršie. Majú škodlivý vplyv na srdce, cievy, ale najmä mozog. Vyskytujú sa v živočíšnych výrobkoch vrátane mäsa a mliečnych výrobkov. Najškodlivejšie sú priemyselne vyrábané transmastné oleje, ktoré sa dávajú do všetkých druhov balených potravín. Označujú sa aj ako hydrogenovaný olej. Čo ho obsahuje? Margarín, pečivo, chipsy a sušienky nakupované v obchode, mrazené a konzervované jedlá a krémové nápoje.

2. Sladké nápoje

Kolové, energetické či športové nápoje. Nízku výživovú hodnotu, majú tiež ovocné šťavy, no zato obsahujú veľa cukru. V prípade, že ich pijete pravidelne, zvyšujete si riziko cukrovky typu 2, vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a tiež Alzheimerovej choroby alebo demencie. Zhoršuje sa pamäť, schopnosť učiť sa a sústrediť.

3. Rafinované sacharidy

Sú vyrobené zo spracovaných zŕn. I keď nemusia chutiť sladko, v tele sa rýchlo rozkladajú na cukor. Rafinovanie odstraňuje vlákninu a výživu, ktorá v pôvodných zrnách bola a vytvára vysoké glykemické zaťaženie pre organizmus. Zvýši sa hladina cukru v krvi, dochádza k zhoršeniu pamäti, zápalu, rastie riziko demencie.

Foto: unsplash.com

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!