Jednopodlažný alebo dvojpodlažný dom? Výhody a nevýhody

Chystáte sa na stavbu domu a neviete, či je lepšie zvoliť bungalov alebo klasický dvojpodlažný dom? Každému sedí niečo iný a záleží na tom, koľko miesta vyžadujete a ako si svoje bývanie predstavujete. V tomto článku vám povieme o výhodách a nevýhodách týchto typov bývania a je potom na vás, čo si z toho vyberiete.

Jednopodlažný alebo dvojpodlažný dom? Výhody a nevýhody (Foto: unsplash.com)

Poschodový dom

Poschodový alebo klasický dom je výhodný vtedy, ak chcete oddeliť nočnú a dennú časť. V spálni a detských izbách budete mať súkromie, zatiaľ čo v obývačke a kuchyni to môže pokojne žiť. Výhodou je aj úspora pri výstavbe, pretože sa náklady na strechu znížia. Šetríte tým plochu pozemku a ak nemáte práve najrovnejší terén, tak je poschodový dom ideálnou voľbou.

Nevýhodou sú, samozrejme, schody. Budete po nich chodiť často a treba si na to zvyknúť. Treba rátať aj s tým, že schodisko zaberie určitú časť plochy domu. Výstavba je časovo náročnejšia a pri plánovaní treba brať do úvahy prepojenosť oboch podlaží.

Bungalov

V poslednom čase zažíva tento typ domu obrovský bum a nie je sa čomu čudovať, pretože bungalov má množstvo výhod. Hlavnou z nich je, že nemusíte zdolávať schody. Je to bezpečnejšie pre deti a praktickejšie pre dôchodcov. Výstavba je rýchlejšia a pri návrhu nemusíte kontrolovať nadväznosť podlaží. Bungalovy sú často menšie a keďže už nezvykne bývať viacero generácií v jednom dome, tak je to do budúcnosti oveľa praktickejšie. 

Nevýhodami je drahšia výstavba, nevhodný tvar na úsporu energie, menšia šetrnosť k pozemku a dôležitý je tvar pozemku. Ak by ste si chceli stavať bungalov do kopca, musíte investovať viac do základov, pivníc, úpravy terénu a oporných múrov. V spálni a detskej izbe nebudete mať také súkromie, hlavne ak bývate pri frekventovanej ceste. 

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!