Ako zazimovať záhradný nábytok, aby dlhodobo vyzeral ako nový

Veľkým trendom sa stávajú záhrady a terasy, ktoré sú doplnené moderným záhradným nábytkom. Ten sa vyrába z kvalitných materiálov, aby nás mohol tešiť čo najdlhšie. Vďaka perfektnej výrobnej technológii odoláva poveternostným podmienkam a nemení svoj tvar ani farbu. Ako sa postarať o záhradný nábytok pred nástupom zimných mesiacov?

Ako zazimovať záhradný nábytok, aby dlhodobo vyzeral ako nový
Ako zazimovať záhradný nábytok, aby dlhodobo vyzeral ako nový (zdroj: pixabay.com)

Zazimovanie záhradného nábytku je potrebné

Pred prichádzajúcim mrazivým počasím musíme vykonať všetko potrebné pre zachovanie krásy a použiteľnosti nášho záhradného nábytku. Zazimovať ho nie je žiadna veda a zvládne to každý. Drevený záhradný nábytok je náročnejší na starostlivosť ako nábytok z umelého ratanu. Keďže drevo je prírodný materiál, neustále pracuje. Má schopnosť sa rozťahovať, praskať a lámať sa. Ešte predtým, ako si tento typ nábytku zakúpite, presvedčte sa, že drevo je naozaj pevné a kvalitné. Pred lepenými súpravami uprednostnite radšej montované s kvalitnými nerezovými spojmi. Drevený záhradný nábytok reaguje na vlhkosť, dážď, ale aj silné priame slnko. Mení svoju štruktúru i farbu. Je nutná neustála starostlivosť a údržba, vrátane ochranných náterov.
Pri zazimovaní dreveného nábytku je nutné ho najskôr poriadne očistiť a ak je to potrebné, použiť olejový náter alebo farbu. Sezónu môžete začať ihneď so zdravým drevom. Po jeho presušení ho umiestnite do garáže alebo do vhodnej kôlničky, kde bude mať dostatočné vetranie. Nábytok neprikrývajte žiadnymi umelými materiálmi, pretože môžu vzniknúť plesne.

Prírodný a syntetický ratan a ich zazimovanie

Prírodný ratan sa oproti umelému líši tým, že nie je vhodný do exteriéru. Hoci je ratanové drevo veľmi pevné, nedokáže zdolať nápor počasia a mohol by sa skôr či neskôr začať rozpadávať. Záhradný nábytok z umelého ratanu je však odolný a nemenný. Napriek tomu je potrebné ho správne zazimovať.
Zazimovanie nábytku z umelého ratanu je jednoduchšie, pretože tento druh nie je náročný ani náchylný na poškodenie. Stačí ho pred zazimovaním očistiť vlažnou vodou s neagresívnym čistiacim prípravkom. Niekto záhradný nábytok z umelého ratanu počas zimných mesiacov z terasy úplne odkladá, a niekto vôbec. Materiál je stály.
Ak však viete, že sa na ňom nebudete vôbec zdržiavať, zadovážte si ochrannú plachtu a prekryte ho tak, aby medzi ním vedel prúdiť vzduch. Vankúše a podsedáky vyperte, poriadne presušte a uložte na spoľahlivé miesto, kde neútočí pleseň. Výborné sú aj ochranné úložné truhlice na podušky, ktoré okrem toho, že sú praktické, vyzerajú zároveň ako skvelý doplnok na terase. Zazimovanie záhradného nábytku sa dá previesť rýchlo a jednoducho, preto sa naň nevykašlite.

Text: PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!