Ktoré ročné obdobie je ideálne na vytvorenie základov rodinného domu

Kvalita budúceho bývania a náklady na jeho výstavbu do značnej miery závisia od správneho výberu času na začatie a dokončenie práce. Nielen financie a stavebný materiál, ale aj dátum spustenia celej operácie je pre splnenie vášho sna o pokojnom bývaní dôležitý.

Ktoré ročné obdobie je ideálne na vytvorenie základov  rodinného domu
Ktoré ročné obdobie je ideálne na vytvorenie základov rodinného domu (zdroj: unsplash.com)

Trvanlivosť a spoľahlivosť klasickej alebo modernej drevostavby závisí od mnohých navzájom súvisiacich faktorov. Jedným z nich je aj správny čas na vykonanie určitých prác – položenie základov, postavenie stien a strechy, dokončenie fasády alebo vnútorných priestorov. Kedy je tá najlepšia sezóna a čo všetko ovplyvňuje stavbu domu v rôznych ročných obdobiach?

Dôležité sú konkrétne kroky

Každá sezóna má svoje špecifické požiadavky na stavbu, o ktorých by mal byť budúci majiteľ domu vopred informovaný, čím má uľahčenú správnu voľbu. V podstate by vás konkrétne sezóna ani tak obmedzovať nemala, ako samotné vykonávanie niektorých postupov a krokov.

Rozhodujúce slovo má materiál

„Pripravte si sane v lete a vozík v zime“ – táto ľudová múdrosť dokonale odzrkadľuje princíp, ktorý by sa mal použiť pri nákupe stavebných a dokončovacích materiálov pre váš budúci domov. Ako viete, vrchol výstavby tradične pripadá na jarné a letné obdobie. Zároveň ale spôsobuje sezónny nárast cien stavebných materiálov, ktoré do leta dosahujú maximum.

Preto sa neoplatí kupovať tehly, strechu alebo parketové dosky, ako aj iné materiály na stavbu a zdobenie domu v lete alebo na jar. Budete plytvať značnými finančnými zdrojmi iba kvôli sezónnym prirážkam. Je lepšie, ak si to necháte na koniec jesene alebo zimy, teda práve v tomto období, kedy sú ceny stavebných materiálov minimálne a predajcovia poskytujú veľmi vážne zľavy na takmer všetky výrobky.

Položenie základu

Aj pri výbere novej montovanej stavby je vytvorenie základov prvou a veľmi dôležitou etapou výstavby. Sila konštrukcie, jej prevádzková trvanlivosť a úroveň pohodlia v celom dome závisia od toho, ako profesionálne budú základové práce vykonané.

Ak má projekt domu suterén, potom by ste nemali začať s týmito prácami počas jarných mesiacov, kedy je väčší predpoklad vzostupu podzemnej vody. V opačnom prípade môžu v budúcnosti vzniknúť veľmi vážne problémy so založením domu, jeho celistvosťou a tesnosťou;

Ani v obzvlášť horúcom počasí a počas obdobia dažďov nie je na stavbu základov ideálne obdobie. Príliš rýchle tuhnutie môže nepriaznivo ovplyvniť pevnostné charakteristiky základu a zrážky môžu narušiť nespevnený povrch, čím sa naruší jeho tvar.

Ak sa základ robí zasa neskoro na jeseň, prvé mrazy môžu spôsobiť praskanie konštrukcie a v dôsledku toho jeho rýchle zničenie.

Za najpriaznivejšie obdobia na vykonávanie základových prác teda možno považovať koniec jari, chladné letné mesiace a začiatok jesene. V tejto dobe bude tuhnutie základu prebiehať za optimálnych teplotných podmienok, čo zabezpečí spoľahlivosť a trvanlivosť konštrukcie a vašu maximálnu spokojnosť s novým montovaným drevodomom. Presvedčte sa.

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!