Viete, ako vybrať záclonu či záves?

By on november 18, 2016

Správny bytový textil dodá bývaniu šmrnc: Viete, ako vybrať záclonu či záves?

Záclona či záves sa stali bežnou súčasťou našich domácností. Zabránia cudzím pohľadom preniknúť z vonka a zútulnia interiér. Bytový textil dokáže vytvoriť v obydlí pohodu a navodiť pocit domova, preto je nutné ho vyberať naozaj dôkladne. Viete, ako kúpiť ten pravý záves či záclonu?

Snažte sa farby zladiť

Farbu záclony či závesov si vyberajte tak, aby bola tón v tóne s interiérom, a aby dopĺňala zvyšný bytový textil. Ak kupujete záclony do obývačky či kuchyne, vždy je lepšie siahnuť po “priesvitnejších” typoch, ktoré do miestnosti pustia viac slnečného svetla.

Ideálne sú biele alebo krémové odtiene. Vo všeobecnosti laďte krémové tóny s tmavšími závesmi. Vhodné sú zemité odtiene hnedej, červenej aj okrovej farby. Ak máte záclonu bielu, zladiť ju môžete s akoukoľvek farbou závesu. Do detských izieb pokojne voľte rôznofarebné kombinácie podľa toho, čo sa vašim deťom páči.

So vzormi opatrne…

Uvažujete nad závesom so vzormi? Voľte ich skutočne opatrne. Vhodné sú vtedy, ak máte jednofarebný nábytok i doplnky. V takom prípade sa môžete pri výbere vzorovaných závesov naozaj odviazať.

Na materiáli záleží

Pri výbere záclony či závesu by ste mali poriadne zvážiť aj materiál. Tým najobľúbenejším je v súčasnosti organza. Je mierne lesklá a vďaka svojej jemnej štruktúre pôsobí veľmi elegantne. Záclony z tohto materiálu nájdete v rôznych prevedeniach. V obchodoch však nájdete aj umelé varianty z polyesteru, viskózy či nylonu.

Iným obľúbeným a celkom klasickým typom sú voály. Kvôli nenáročnej údržbe sú veľmi praktické bavlnené a syntetické. Kvôli tomu, že pôsobia obyčajne, sú vhodné predovšetkým do kuchyne či chodby. V izbách ladených do prírodného štýlu oceníte batistové záclony vyrobené z jemného plátna.

Foto: Bigstockphoto