Úprava okolia domu

By on január 20, 2017

Pripravte sa na úpravu okolia domu či montáž plotov

Chystáte si už plány na to, čo cez prvé jarné mesiace okolo domu či v záhradke zmeníte? Možno by ste sa mali pozrieť práve na váš plot. Ak má spĺňať ochrannú aj dekoratívnu funkciu, musí byť v top stave.

Základ je zbaviť sa hrdze

K častým javom, ktoré sa so stavom plotov spájajú, patrí napríklad korózia stĺpikov. Ak stĺpik prehrdzavel, no nad betónovým lôžkom je ešte dostatočný kus, máte šancu ho zrekonštruovať. Hrdzavé časti odrežte a následne zvyšok stĺpu zvarte s jeho základovou časťou. Nezabudnite ale vrchnú časť tyče zaslepiť koncovkou, aby sa situácia o rok nezopakovala.

Čo ak nemáte plot alebo je už v katastrofálnom stave?

Skôr ako sa pustíte do rekonštrukcie plotu, je nutné objektívne zhodnotiť jeho stav ako aj rozsah prác, ktoré na ňom budete musieť vykonať. Niekedy je totiž oveľa lepším riešením nový plot. Montáž plotov však musí byť precízne vykonaná, aby ste sa ďalším opravám vyhli na dlhé roky.

Ak sa rozhodnete postaviť nový plot, máte, čo sa týka materiálov, viacero možností. Môžete siahnuť po kameňoch, tehlách, dreve, pletivách či betónových tvárniciach. Múrik do výšky jedného metra si môžete postaviť svojpomocne. Vyššie piliere alebo konštrukcie, ktoré nadobúdajú tvar stien, by ste mali nechať na posúdenie odborníkovi.

S živým plotom je to jednoduché

Obkolesuje váš pozemok či záhradu živý plot? Keď skončia mrazy a budú vhodné poveternostné podmienky, môžete na jar vykonať udržiavacie strihanie plotu. Podporíte tak vyháňanie nových výhonkov a váš živý plot bude krásne hustnúť. Neprežeňte to však – intenzívne zostrihávanie na jar a v letných mesiacoch môže ohroziť hniezdiace vtáky. Ak máte mladý živý plot, tak by ste ho mali na jar a v lete priebežne zavlažovať. V prípade starších živých plotov to nie je nutné, keďže mávajú hlboké korene.

 

Foto: Bigstockphoto