Ako sa starať o záhradný nábytok

By on apríl 3, 2013

Starostlivosť a údržba záhradného nábytku

Chráňte si svoj nábytok do záhrady

Prvým krokom pri ošetrovaní záhradného nábytku je samotné olejovanie. Tento krok by mal byť úplne prvou vecou po vybalení. Dovtedy sa neodporúča ani umývať ani uskladňovať vo vlhkom prostredí. Olejovanie by malo byť súčasťou pravidelnej sezónnej údržby, tým zachováte prirodzený vzhľad a predĺžite životnosť vášho nábytku.

 

Jednotlivé kroky údržby záhradného nábytku

Sezónnu údržbu záhradného nábytku by sme mali začať asi klasickým čistením obyčajnou vodou, jemným čistiacim prostriedkom a handrou.
V prípade, že nie ste s výsledkom čistenia spokojný pokojne ho zopakujte ešte raz, poprípade použite aj vysokotlakovú hadicu, ktorá vám čistenie uľahčí.Následne nechajte váš nábytok dôkladne uschnúť. Najlepšie je sušenie prirodzenou cestou na na priamom slnku.

Až keď je váš záhradný nábytok dôkladne suchý môžete začať s olejovaním. Na záhradný nábytok použite prírodný olej, ktorý je určený na tvrdé drevo. Pokiaľ je váš záhradný nábytok umiestnený na slnku, je potrebné olejovanie opakovať aspoň dvakrát počas sezóny a následne aj pred jej zazimovaním. Olej je potrebné naniesť približne v pol hodinových intervaloch na predchádzajúcu vrstvu, ktorá nie je ešte úplne suchá.

Nábytok z  dreva meranti

Nábytok z meranti dreva si nevyžaduje pravidelné olejovanie.  Meranti  drevo ho obsahuje vo svojej prirodzenosti avšak časom aby sa zachoval nábytku jeho prirodzený farebný odtieň je potrebné naniesť olej rovnako ako pri tvrdom dreve. Na rozdiel od tvrdého dreva si meranti  drevo po olejovaní už nevyžaduje ďalšiu úpravu.

Napadnutie nábytku plesňou

Pleseň dokáže napadnúť a ohroziť váš záhradný nábytok aj napriek pravidelnej údržbe a starostlivosti. Prvým signálom sú malé čierne škvrny na povrchu. Tie môžete odstrániť tak, že váš nábytok dôkladne umyjete čistiacim prostriedkom určeným na drevo.Pokiaľ to nepomohlo a čierne škvrny nemiznú, môžete použiť roztok chlóru, ktorým umyjete napadnuté miesta. Nezabudnite však v tomto prípade chrániť svoje ruky a nábytok dôkladne opláchnuť.Pokiaľ však ani toto nepomohlo ostáva vám jedine dôkladne šmirgľom obrúsiť váš nábytok až kým sa čierne škvrny úplne nestratia. Nezabudnite však po tomto kroku zase ošetriť váš záhradný nábytok olejom.

Praskliny, pokrivenia prípadné uťahovanie záhradného nábytku

Drevo ako prírodný materiál reaguje na svoje prostredie. Pohlcuje vlhkosť poprípade vysychá, čo môže viesť k vytvoreniu malých praskliniek poprípade malému pokriveniu. Spôsobuje to aj celkové napnutie dreva. V takom prípade je potrebné pravidelne uťahovať jednotlivé skrutky v nábytku.

Zazimovanie

Záhradný nábytok nie je náročný na celkové zazimovanie. Pred uložením nábytku na zimný spánok však je potrebné previesť olejovanie čím ho ochránite pred mrazom poprípade vysúšaním. Pre umiestnenie nábytku na zimu úplne postačí obyčajný krytý prístrešok, garáž alebo komora. Rozhodne však neukladajte svoj záhradný nábytok na teplé suché miesto. Práve tu by dochádzalo k rýchlejšiemu vysúšaniu, čím by ste mu viac ublížili ako pomohli.

Typy drevín

Drevo – drevo a drevený nábytok predstavuje eleganciu a luxus. Pre udržanie jeho pôvodného stavu a predĺženie jeho životnosti je potrebné im venovať dostatočnú starostlivosť.

Meranti drevo – drevo meranti  patrí medzi veľmi odolné dreviny. Spôsobuje to veľké množstvo oleja a kaučuku v ňom obsiahnutom. Vďaka tomu odoláva poveternostným podmienkam, hnilobe a rôznym škodcom.

Tvrdé drevo – rovnako patrí do kategórie odolnejších, avšak neobsahuje toľko oleja. Práve preto si pred použitím vyžaduje dôkladné naolejovanie. Tvrdé drevo je známe svojou pevnosťou a pružnosťou.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *