Oplatí sa bývať v podnájme ?

By on apríl 2, 2013

 

Bývanie v podnájme vs. bývanie vo vlastnom.

 

Skôr či neskôr nastane čas, kedy sa túžime osamostatniť. Mať svoje súkromie a voľnosť, ktoré samostatné bývanie poskytuje. Veď kto by nechcel bývať vo vlastnom? Asi každý. Ale kúpiť si v dnešnej dobe byt, alebo postaviť dom je veľmi komplikované. Ak sa však túžite za každú cenu osamostatniť, existuje tu ešte jedna možnosť. A tou možnosťou je bývanie v podnájme.

 

Čo vlastne znamená bývanie v podnájme?

V skratke, ide o bývanie za určitý poplatok majiteľovi bytu. Táto forma bývania sa zvyčajne považuje za dočasné riešenie s bývaním. Výhodou bývania v podnájme je to, že nepotrebujete peniaze na kúpu bytu, a tak si nemusíte vziať hypotekárny úver. Ak sa v prenajatom byte niečo pokazí, opravy hradí majiteľ bytu.

Hlavnou nevýhodou bývania v podnájme je vysoká cena. Pri bývaní v podnájme platíte náklady za bývanie, ako aj určitú čiastku majiteľovi za prenájom.

 

Kúpa vlastného bytu

Kúpa bytu predstavuje akýsi záväzok. Málokto má dnes takú hotovosť, aby si mohol dovoliť kúpiť vlastný byt. Zväčša je potrebné si vziať hypotekárny úver. Aj táto možnosť má svoje výhody – budete bývať vo vlastnom byte, môžete si ho zveľaďovať a skrášliť. Nevýhodou je však to, že ak sa omeškáte so splátkami hypotéky, je tu riziko, že Vám banka byt zabaví.

 

Tak ako sa rozhodnúť?

Ak máte dobré zamestnanie, zarábate dosť peňazí, respektíve peniaze na nový byt už máte, voľba je samozrejme jasná. Neváhajte a kúpte si vlastný byt, investícia do bývania je jednou z najlepších možností, ako peniaze využiť. Ak v byte neplánujete bývať, môžete ho prenajať.

Ak sa rozhodnete vziať si na kúpu bytu hypotekárny úver, potrebujete mať dobre platené zamestnanie, ktoré Vám zaručí trvalý príjem.

Ak však nemáte po finančnej stránke dobré zabezpečenie, ale napriek tomu sa túžite osamostatniť, Vašou jedinou možnosťou je bývanie v podnájme.

 

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *