Obývačka 2017

By on november 25, 2016

Aj slovenské sedačky kopírujú svetové trendy: Čo sa bude „nosiť“ v obývačkách v roku 2017?

Chystáte sa v novom roku prevetrať vašu domácnosť a čaká vás výmena sedačky? Pokiaľ patríte medzi náročnejších zákazníkov a zaujíma vás nábytkársky dizajn, nasledujúce riadky sú pre vás.

Rovnako ako v móde, tak aj vo svete interiérového dizajnu sa menia trendy. To, čo sa považovalo za moderné pred piatimi rokmi, sa dnes už touto honosnou nálepkou neoznačuje. Výrobcovia sa na jednej strane snažia uspokojiť milovníkov klasiky, no tiež prinášajú nové a nové inšpirácie pre tých, ktorí by sa chceli v domácnosti odlíšiť. Zozbierali sme najnovšie trendy, ktorými sa uberá móda (aj) slovenských sedačiek. Aké sú jej hlavné znaky?

  1. Nie je to len sedačka

Už dávno neplatí, že sedačka je len na sedenie. V súčasnom ponímaní je to tiež dynamizujúci prvok v obývacej izbe, ktorý by mal upútať na prvý pohľad a navyše spĺňať aj rôzne iné funkcie. Z tohto dôvodu sme ochotní si za sedačku priplatiť a investovať do nej viac ako kedysi.

Nie je nezvyčajné, že sedačka vo svojich útrobách ukrýva šikovný elektrinou ovládaný mechanizmus na rozťahovanie, zásuvku na nabíjanie mobilného telefónu alebo vysúvací stolík či poličku z podrúčky. Bežne sa tiež police na knihy alebo dekoračné predmety umiestňujú na bočné steny sedačky a plnia tak nielen estetickú, ale tiež praktickú funkciu. Pre fanúšikov extravagancie sa zas sedačky vyrábajú s farebným podsvietením.

  1. Dôraz na kvalitu poťahového materiálu

Nielen výrobcovia, ale aj zákazníci sú v otázke poťahových materiálov nároční. V súčasnosti sú na trhu dostupné vysokokvalitné umývateľné materiály, ktoré už takmer úplne vytlačili klasické textílie náchylné na vznik trvalých škvŕn.

Prírodná hovädzia koža je nadčasová a stále moderná v akomkoľvek farebnom prevedení, no sebavedomo jej konkurujú odolné textílie s povrchovou úpravou, ktorá ich chráni pred nečistotami a umožňuje poťah sedačky vyčistiť napríklad aj čistou vodou.

  1. Čisté línie

Moderné interiéri sa vyznačujú ľahkosťou a vzdušnosťou. Tento trend kopírujú aj výrobcovia sedačiek, ktorí sa sústreďujú na nadčasové kúsky s čistými líniami. Zložité modely, kvetinové či zvieracie vzory alebo rustikálny dizajn nahrádzajú ploché tvary, inteligentne polohovateľné opierky a nožičky, ktoré je vidieť.

Čo sa týka farieb, prevládajú neutrálne zemité farby, čoraz populárnejšia biela, horčicovožltá, tyrkysová alebo bordová. Veľmi obľúbenou je tiež jemná mätovozelená.

  1. Slovenské sedačky (najmä) na mieru

Slovenské sedačky v kvalite spracovania za tými zahraničnými nezaostávajú. Práve naopak, často ich predčia. Trend investovania do sedačiek na mieru pretláčajú najmä samotní zákazníci. Sú ideálnou voľbou do malých garzoniek alebo jednoizbových bytov, ktoré najmä vo väčších mestách slúžia ako štartovacie bývanie pre mladých ľudí. Sedacie súpravy na mieru sa však vyrábajú hlavne do väčších moderných priestorov, kde sa kladie dôraz na netradičné riešenie a dizajn.

Často sú súčasťou interiérov zariaďovaných s pomocou bytových dizajnérov, ktorí takýmto spôsobom dokážu funkčne a zároveň esteticky využiť každý centimeter štvorcový.

Voľba slovenských sedačiek je logickou súčasťou trendu preferovania tuzemských produktov – od potravín až po nábytok. Osvedčení slovenskí výrobcovia pochopili, že na zákazníkoch sa šetriť neoplatí a za ponúkanú kvalitu od nich získavajú cennú lojalitu

Foto: lunasedacky.sk