Krby, pece, kachle

By on jún 23, 2015

Oheň v domácom krbe. Klasika, ktorá poteší i zohreje

Ak patríte k ľuďom, ktorí radi hľadia na horiace plamene v pohodlí obývačky, stačí sa len poobzerať po vhodnom krbe, krbových kachliach, či kachľovej peci. Sortiment týchto produktov je veľmi široký, všetko záleží na vašich predstavách a možnostiach bývania. Najdôležitejšia je kvalita a profesionalita predajcu a realizátora, ktorý vám vie od začiatku poradiť ako si správne vybrať a čo je pre váš byt či dom vhodné.

Krby, pece, kachle – estetika a účinok v jednom

Čím máte jasnejšiu predstavu o príjemnom doplnku vo vašom príbytku, tým lepšie. Vtedy vedia odborníci zohľadniť vaše požiadavky a zapracovať ich do vytvoreného návrhu vhodných vykurovacích sytémov. „Na výber máte nielen krby na kľúč a krbové vložky, ale aj krbové kachle, kachľové pece, sporáky, moderné bioalkoholové krby či plynové krby, komínové systémy, obklady a k tomu rôzne doplnky,“ hovorí Daniel Mičic, majiteľ krbového štúdia v Bratislave  – dm studio. Všetky tieto telesá môžu byť nielen estetickým doplnkom, ale i vítaným vykurovacím zariadením v interiéri.

krby-bratislava-krbove-studio-dmstudio.sk

Zdravé teplo pre každého podľa chuti

V prvom rade sa zamyslite nad tým, ako a na čo chcete využívať krb, pec či kachle. Ujasnite si, či vám majú slúžiť ako zdroj tepla alebo budú len dizajnovým prvkom interiéru s občasným využitím. Ak si totiž potrpíte len na ich dekoratívnu stránku, mal by vám stačiť krb na etanolovej, plynovej či elektrickej báze. Odpadne vám starostlivosť o drevo ako palivo. Aj keď na druhej strane je horiace drevo nezameniteľné.

Ak vám však naopak prirástlo k srdcu, dobrým tipom pre vás sú krby, kachľové pece a krbové kachle. Môžu slúžiť ako plnohodnotný zdroj tepla, alebo náhrada existujúceho vykurovania.

Chcete živé plamene, ale nemáte čas na údržbu? Užívajte si krbovú pohodu s biokrbom, ktorý horí za pomoci špeciálne upraveného bioliehu.

Stavbu krbu nechajte na odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami

Ak aj máte pocit, že stavba krbu je jednoduchá a zvládnete to sami, nepodceňujte situáciu. Krb si viete v podstate postaviť aj sami, ale za cenu bezpečnosti a kvality a častokrát aj estetického vzhľadu. Stavba krbu je vysoko odborná a špecializovaná činnosť, ktorú by mal vykonávať výlučne odborník. Bohužiaľ často sa objavujú názory, že na tom nie je nič ťažké. Všeobecne platí, že čím človek viac o danej problematike vie, tým  má viac otázok a skôr vyhľadá odborníka. Pri stavbe je potrebné vykonať množstvo špecifických úkonov: od vyhodnotenia možností cez výber spotrebiča pre krb, technológie, vytvorenie dizajnu, voľbu materiálov, správne aplikovanie a spracovanie materiálov, technický prepočet až po odbornú montáž, ktorá zabezpečí plnú funkčnosť krbu a samozrejme i bezpečnosť. Treba si pripomenúť, že tieto zariadenia pracujú so skutočným ohňom, ktorý, ako sa vraví, je dobrý sluha, ale zlý pán. Odborná montáž je preto zárukou bezpečnosti a funkčnosti projektu. Mnoho „samokrbárov“ sa po realizácii borí s rôznymi problémami, ktoré často prehliadajú, pretože si nechcú priznať, že niekde spravili chybu. Nezriedka sa tieto krby po skúšobnej prevádzke stávajú už iba nefunkčnými monumentami a teda nenávratnou investíciou.