Katalógové projekty domov

By on máj 5, 2017

Katalógové projekty nie je ľahké vybrať. Poradíme vám, ako na to!

Katalógové projekty rodinných domov sú obľúbeným riešením pri zakladaní si vlastného bývania. Ak totiž katalógový projekt nebudete upravovať, zaplatíte zaň menej ako za individuálny projekt na mieru. Ťažšie to však býva so samotným výberom toho najvhodnejšieho projektu. Viete, ako na to?

Veľký alebo malý dom?

V prvom rade je treba dbať na veľkosť domu. Mal by byť schopný zvládať váš životný štýl a celkovo vám vyhovovať. Zamyslite sa nad tým, koľko miestností potrebujete, či je nutnosťou aj hosťovská izba alebo kancelária. Stretávate sa najčastejšie v kuchyni alebo obývačke? Práve tá miestnosť by mala byť dominantou. Zodpovedaním týchto otázok nájdete aj riešenie na dilemu – bungalov verzus poschodový dom.

Katalógové projekty sa ťažšie prispôsobia pozemku

Mnohé rozhodnutia v prípade výberu toho správneho katalógového projektu výrazne ovplyvní aj daný pozemok a jeho vlastnosti. Projekt domu totiž musí rešpektovať danosti pozemku, ako je jeho šírka či orientácia k svetovým stranám. Rozkladá sa na rovine či vo svahu? Pred výberom by ste preto mali tieto otázky radšej konzultovať s architektom. Ten vás bude následne pri výbere schopný usmerniť.

Skladovací priestor musí byť

Hoci sú malé domy v poslednej dobe veľmi trendovou záležitosťou, je potrebné zvážiť, či je takýto dom vhodný aj pre vás. Vďaka tomu, že priestor v nich je využitý na takpovediac 100 %, tak v nich mnohokrát chýba napríklad priestor na sušenie bielizne či žehlenie. Svoje miesto vyžaduje aj sezónne oblečenie, detský kočík, sane, lyže či stacionárny bicykel. Skladovací problém pomôže vyriešiť menšia izba navyše, technická miestnosť alebo neobytné podkrovie. Vtedy však potrebujete mať bezproblémový prístup na povalu buď klasickými schodmi, alebo bezpečnými skladacími schodíkmi.

Foto: Bigstockphoto