Chcete vlastnú studňu?

By on december 19, 2016

Chcete vlastnú studňu? Neminie vás cesta na úrad či rozbor vody

Používať vodu z vlastnej studne je ekonomické aj ekologické riešenie. Oplatí sa, keď už nie ako zdroj pitnej vody, tak aspoň ako úžitková na polievanie záhrady či trávnika. Čo všetko vás s vlastnou studňou čaká?

Zákony sa neoplatí obchádzať

Studňa je stavba. To si treba uvedomiť ešte na začiatku. Preto by ste svoj zámer o jej vyhĺbení mali nahlásiť na miestnej samospráve či obvodnom úrade a doložiť projekt. Isteže, mnohí ľudia toto pravidlo obchádzajú, no netreba zabúdať na fakt, že nezákonný postup by vám mohol skomplikovať aj kolaudáciu domu.

Najskôr studňa, potom rozbor vody

Nevýhodou je, že pred vybudovaním studne si nemôžete byť istí zárukou pitnej vody. Jej nezávadnosť vám zaručí až rozbor vody, ktorý je možné spraviť až po postavení studne. Ak sa nachádza v čistom prostredí, mala by byť úspešnosť vyššia. Vyšetrenie kvality vody vám spravia v akreditovanom laboratóriu, pričom cena kompletného rozboru sa pohybuje okolo 100 eur a viac.

Zavolať na pomoc prútikára?

Najskôr je potrebné využiť služby hydrogeológa alebo prútikára, mnohokrát v jednej osobe. Nepovedia vám síce hĺbku hladiny podzemnej vody ani výdatnosť, ale niektorí vám môžu poskytnúť záruku. Takú, že v prípade nenájdenia vody na označenom mieste vám preplatia náklady. Nemusí to byť bežná prax, preto si takúto záruku dopredu overte.

Vyhĺbiť studňu je veda

Studňa sa dá vyhĺbiť viacerými spôsobmi. Ich výber však nezávisí len od financií, ale aj od hĺbky spodnej vody či daného podložia. Ak sa studňa kope, tak len do hĺbky ôsmich metrov. Pri poddajnejšom podloží je možné aj narážanie do maximálnej hĺbky 20 metrov. Pri vŕtaní studne nie sú hĺbkové obmedzenia. Cena za hĺbenie studne závisí od hĺbky aj náročnosti vrtu a všetkých potrebných prác. Návratnosť investívie do studne sa pohybuje okolo piatich rokov.

Foto: Bigstockphoto