Celoročné pneumatiky

By on november 25, 2016

Celoročné pneumatiky. Aké sú ich výhody a prípadné nevýhody?

Mnoho vodičov verí, že celoročné pneumatiky sú ideálne pre naše klimatické podmienky. A že sa im neoplatí investovať peniaze do zimných a letných pneumatík, ale postačí im jediná celoročná sada pneumatík. Ako je to v skutočnosti? Aké majú celoročné pneumatiky vlastnosti a kedy sa oplatí ich používať?

Čo sú celoročné pneumatiky

Ako hovorí už ich názov, celoročné pneumatiky sú určené na používanie tak počas zimnej, ako aj letnej sezóny. Nie je teda nutné žiadne prezúvanie. Majú vlastnosti, vďaka ktorým ponúkajú uspokojivé výkony na suchej vozovke v lete, či na zasneženej vozovke v zime. Samozrejme, nie sú určené do ťažkých horských terénov so súvislou vrstvou snehu. Na tento účel sú nevyhnutné zimné pneumatiky a v niektorých úsekoch dokonca zimné reťaze. To znamená, že zimným pneumatikám sa celoročné čo sa týka jazdných vlastností určite nevyrovnajú. No v lokalitách, kde sú kratšie a nie príliš studené zimy, sú prijateľné. Zákon ich používanie umožňuje aj v zime, no musia byť označené ako M+S, teda Mud + Snow – z anglického blato a sneh. Takisto platí, že ich dezén nesmie byť zjazdený pod 3 centimetre tak, ako to je u klasických zimných pneumatík. Uvažujete, že si celoročné pneumatiky zaobstaráte? Prečítajte si teda, či sú pre vás vhodné.

Pre koho sú určené celoročné pneumatiky?

Takže v akých podmienkach a pre ktorých vodičov sú vhodné celoročné pneumatiky?

  • Sú určené pre vodičov, ktorí v zime na zasneženej alebo zamrznutej vozovke jazdia len výnimočne.
  • Sú tiež vhodné pre tých, ktorí ročne nenajazdia veľa kilometrov.
  • Sú vhodné v prípade, ak priemerná teplota neklesá pod 00
  • Hodia sa tiež motoristom, ktorí pravidelne zabúdajú na povinné zimné a letné prezúvanie. Určite totiž platí, že celoročné pneumatiky sú v zime menšie zlo, ako letné!

Výhody celoročných pneumatík

Celoročné pneumatiky majú množstvo nesporných výhod. Ak napríklad žijete v južnejších regiónoch s miernymi zimami, pokojne si ich zaobstarajte. Aké sú ich výhody? Ako už bolo spomenuté, je možné využívať ich v zime (ak sú označené M+S) a aj v lete. Odpadávajú vám teda starosti s prezúvaním. Takisto vďaka nim šetríte. Nepotrebujete dve sady pneumatík, ale po celý rok si vystačíte s jedinou sadou. Šetríte logicky aj za služby servisu, ktorý vaše auto prezúva. A nakoniec, neprekvapí vás nepriazeň počasia! Ak zo dňa na deň nasneží, v podstate nemusíte nič riešiť. Ste pripravený na cesty.

Nevýhody celoročných pneumatík

Samozrejme, nič nie je bez chýb a používanie celoročných pneumatík takisto nie. Aké sú teda ich nevýhody? Jednoznačná nevýhoda je tá, že sa určite nehodia do ťažkých zimných podmienok. Nedosahujú jazdné vlastnosti zimných pneumatík a preto sa neoplatí riskovať! Brzdná dráha na zasneženej vozovke sa s nimi, oproti zimným, výrazne predlžuje. V každom prípade teda platí, že používanie celoročných pneumatík by ste v zime mali zvážiť. A ak často jazdíte v zlých podmienkach, mali by ste použiť radšej klasické zimné gumy.