Bezpečnosť vášho domova

By on júl 18, 2016

10 tipov, ako zlepšiť bezpečnosť vášho domova

Naše obydlia majú veľkú hodnotu. Okrem toho, že nám poskytujú domov, vložili sme na ich nadobudnutie a zveľadenie nemalé sumy peňazí. Práve preto by sme si mali dať záležať na tom, aby boli v bezpečí, či už sme práve v práci, alebo si užívame dovolenku. Prinášame vám desať tipov, ktoré vašim domácnostiam zabezpečia ochranu.

1. Nezabudnite vymeniť zámky!

Kúpili ste dom alebo byt? Myslite na to, že aj keď ste už jeho oficiálnym majiteľom, stále nemusíte byť jediný, kto vlastní kľúčik. Predošlí majitelia mohli mať vytvorených niekoľko kópií, pokojne aj pre každého člena rodiny, a nemuseli vám všetky odovzdať. Prvým dôležitým krokom preto je zájsť do kľúčovej služby a zaobstarať si novú zámku na dvere. Najlepšie už v prvé dni, kým ešte v byte nemáte osobné veci, ktoré by vám mohli zmiznúť.

2. Zaobstarajte si bezpečnostné dvere

Bezpečnostné dvere zahŕňajú viacero prvkov ochrany, zaisťujúcich, že sa do vášho bytu či domu nedostane nik, kto nevlastní originálny kľúčik. Obsahujú kvalitný odolný kovový rám, ktorý je ukotvený priamo do steny. Okrem toho, že vaše domácnosti chránia pred neželanými návštevami, môžete mať istotu zvukovej izolácie a protipožiarnej ochrany. Pozor, hľadajte len takých výrobcov bezpečnostných dverí, ktorí na to majú certifikát. Vyskúšajte napríklad predajňu Lupacentrum pri Trnave. Poskytuje kvalitné slovenské výrobky vo viacerých farebných dekoroch.

3. Predstierajte, že ste doma

Príležitosť robí zlodeja. Pokiaľ si niekto s lepkavými prstami všimne, že sa u vás už dlhšiu dobu nesvieti a aj vaše auto je stále preč, môže si byť stopercentne istý, že má voľnú cestu. Vďaka modernej technike však už dnes máte možnosť inštalovať si do svojich domácností inteligentné svietenie s časovačom, ktorý rozsvieti lampy presne podľa vašich požiadaviek, a to ani práve nemusíte byť doma. Uznajte, len málokto by si trúfol vojsť do bytu, v ktorom svetlá naznačujú prítomnosť jeho obyvateľov. Šikovné, však?

4. Pozor na vaše kľúče

Niekedy máme poriadne deravé hlavy a zabúdame na veľa vecí – vziať si do tašky mobil, niečo pod zub, pobaliť potrebné papiere… No čo nás tiež ešte nik neodnaučil, je nezabúdať v zámkach naše kľúče. Ruku na srdce, kto nikdy nezabudol vytiahnuť svoj kľúč z poštovej schránky alebo zo špajzových dverí v paneláku, ktorý ich má umiestnené niekedy až na schodišti? Niekedy myslíme na fúru vecí, ale nie na také maličkosti ako nezabúdať na kľúče, a tak dávame potenciálnym zlodejom ďalšie a ďalšie šance.

5. Zabezpečte si okná

Okná môžu nielen dobre vyzerať, ale aj chrániť. Isteže, tie kvalitnejšie stoja o niečo viac, avšak majte na pamäti, že vhodne zvolené sklo alebo zabezpečenie okien špeciálnymi zámkami vám prinesie oveľa pokojnejší spánok, nielen vtedy, keď ste práve doma. Popozerajte sa po ponukách výrobcov plastových okien a opýtajte sa na výhody zabezpečenia. Dať za okná pár eur naviac pre lepší pocit bezpečia sa oplatí najmä v prípade, ak trávite väčšinu času mimo domova. 

6. Pravidelne vyprázdňujte poštovú schránku

Pokiaľ sa chystáte na služobnú cestu alebo na dovolenku a nik neostane doma, poproste svojho suseda, aby sa vám postaral o vyprázdňovanie poštovej schránky. Nič nepresvedčí zlodeja o neprítomnosti majiteľa bytu/domu viac ako schránka prepchatá reklamnými letákmi. Môže to vnímať ako priamu pozvánku na lúpež, vyhnite sa tomu.

7. Vyskúšajte západku na dvere

Západky väčšina z nás pozná asi najmä z filmov, avšak sú čoraz obľúbenejšie už aj u nás. Umožnia nám otvoriť dvere a porozprávať sa s osobou stojacou pri dverách, ale zároveň nám vytvárajú bezpečnú bariéru, ktorá potenciálnemu násilníkovi znemožní vojsť dnu, ublížiť nám a následne nás okradnúť. Západky na dvere ocenia najmä starší a nevládni ľudia, ktorí by len ťažko našli silu udržať pred protivníkom dvere zatvorené.

8. Nechajte zlodejov na očiach

Inštalujte si pred vchodové dvere lampu na senzor. Každého zlodeja odradí vŕtať sa v zámke, keď naňho dopadá svetlo. Ak si chce chrániť svoju anonymitu, vykradne radšej niekoho s lepšie utajeným vstupom. Zlý pocit, že by ho niekto pri vlámaní mohol odhaliť, ho od činu odradí.

9. Zaobstarajte si alarm

Aj alarmy sú vzácnymi výdobytkamidoby. Síce nie sú žiadnou novinkou, stále ich nevyužíva veľké množstvo ľudí. Vďaka alarmu máte istotu, že je po jeho spustení ihneď privolaná pomoc, a zlodej o tom ani nemusí vedieť.

10. Ukryte všetky známky zabezpečenia

Niekto si na svoj dom umiestni kameru, a pritom ju nikdy v živote ani nezapol. Domnievame sa, že keď zlodej uvidí, ako dobre sme chránení, nebude mať záujem úradovať. Naopak, keď zlodeji vidia, že svoj majetok tak veľmi chránite, budú chcieť vedieť, akú má hodnotu a čo z neho si môže odniesť. Ukryte všetky známky ochrany na miesta, ktoré zlodej neobjaví, aby ste v prípade vlámania mohli mať na videu jasne zachytenú jeho tvár.