Bezpečne na bicykli

By on november 25, 2016

Bezpečnosť na bicykli:Aká je povinná výbava bicykla?

Jazda na bicykli vyžaduje rovnako ako na inom dopravnom prostriedku,potrebnú úroveň bezpečnosti. Mohlo by sa zdať, že pri jazde na bicykli nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Ale nie je to v skutočnosti tak. Vždy treba myslieť na bezpečnosť na bicykli bez ohľadu na to, či ideme na bicykli po ceste v obci (meste, dedine) alebo mimo nej. Často však na to zabúdame, keď si na bicykel sadáme my alebo naše deti. Je potrebné už od malička vštepovať deťom základnú bezpečnosť jazdy na bicykli, ktorej súčasťou je vedieť aj to, „Aká je povinná výbava bicykla podľa zákona“. 

  1. Základ je prilba a reflexný odev(doplnky)

Základom bezpečnosti na bicykli (povinnej výbavy bicykla) je cyklistická prilba (cykloprilba) a reflexný odev spolu s reflexnými doplnkami. Práve ochranu hlavy zabezpečí vhodná  a kvalitná cykloprilba, ktorá tvorí základ bezpečnosti jazdy na bicykli.Tú pravú cyklistickú prilbu pre seba alebo svoje dieťa si môžete vybrať aj na tejto stránke. Aby sme boli zase dobre videní pri jazde na bicykli ostatnými účastníkmi cestnej premávky a to za každého počasia, to nám zabezpečí vhodný reflexný odev na bicykel, ako aj reflexné doplnky.Ochranná cykloprilba je povinná pre všetkých cyklistov. Je jedno, či máte bicykel v osobnom vlastníctve alebo ste si ho požičali. Ľudia starší ako 18 rokov ju musia povinne mať na hlave pri jazde na bicykli mimo obce. Deti do pätnásť rokov ju musia mať na hlave neustále (čiže v obci aj mimo nej). Vhodný odev je rovnako dôležitý pri jazde na bicykli.Reflexné oblečenie a reflexné doplnky sú pre cyklistov povinné v čase zníženej viditeľnosti (tak ako to platí aj u chodcov, ktorí kráčajú popri vozovke). V tomto jesennom období sú práve reflexné odevy a prvky niečím, čo je na nezaplatenie a čo môže častokrát zachrániť aj život.

  1. Svetlo na bicykli

Osvetlenie bicykla je tiež povinné, ak budeme s bicyklom jazdiť za zníženej viditeľnosti. Svetlo musí byť jednak vpredu a vzadu. Dopredu musí svietiť biele svetlo a v zadnej časti bicykla musí svietiť zase červené svetlo. Samotné svietidlo musí byť pevne prichytené k bicyklu, aby nedochádzalo k samovoľnej zmene pohybu počas jazdy. Okrem toho bicykel musí byť aj zdrojom elektrického prúdu, aby bola zabezpečená dostatočná svietivosť na potrebnú dobu bez akýchsi výpadkov (na minimálne 1 a pol hodiny). Zároveň musí byť zabezpečená dostatočná viditeľnosť týchto svetiel bicykla na vzdialenosť aspoň 150 metrov.

Nemožno zabudnúť ani na odrazové svetlá, ktoré sú tiež povinnosťou mať ich namontované na svojom bicykli. Ide o predné biele odrazové svetlo, zadné červené odrazové svetlo a tiež minimálne jedno bočné odrazové svetlo na každej strane kolesa, respektíve oranžové odrazové svetlá v pravom aj ľavom pedáli. Povolená je náhrada všetkých odrazových skiel odrazovými materiálmi umiestnenými na oblečení cyklistu.

  1. Účinné brzdy

Bez účinných bŕzd to nepôjde ani na bicykli. Je veľmi nezodpovedné a nebezpečné vôbec len vysadnúť na akýkoľvek bicykel, ktorého brzdy sú úplne nefunkčné. Povinnosťou teda je, aby bicykel mal dve samostatné brzdy, ktorých účinok je možné kedykoľvek použiť alebo zmeniť počas jazdy na bicykli.

  1. Na čo ešte pamätať?

Pneumatiky bicykla a ráfiky musia byť bez poškodení a prasklín, respektíve bez čohokoľvek, čo by mohlo ohrozovať bezpečnosť jazdy na bicykli. Tiež je zakázané, aby mal bicykel na ktorejkoľvek svojej časti ostré hrany a časti, ktoré by smerovali von a ktoré by mohli zapríčiniť rozličné druhy poranení. V tomto smere sú nebezpečné najmä konce kormidla (volantu) bicykla, ktoré by mali byť vhodne zaoblené alebo uzatvorené s cieľom predísť možným úrazom pri vzniku kolízie.

To, čo môže mať bicykel ale aj nemusí, sú blatníky nad oboma kolesami, pomocné sedadlo na vozenie dieťaťa (v prípade, že bicyklom chceme vozi0ť svoje dieťa, musíme mať na bicykli namontované samostatné sedadlo pevne upevnené o rám bicykla a musí mať aj pevné stúpadlá pre nohy dieťaťa). Rovnako dobrovoľný je aj kryt nad reťazou bicykla. Ak chcete mať úplné informácie o povinnej výbave bicykla, stačí si prečítať platnú vyhlášku Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 464/2009 Z. z. . Pokiaľ by ste potrebovali poradiť pri kúpe toho správneho bicykla pre vás alebo pre vaše deti, spoľahnite sa na overeného predajcu, kde nájdete všetko na jednom mieste.