Ako zlepšiť pracovné prostredie ?

By on máj 13, 2016

5 (na prvý pohľad) nenápadných vecí, ktoré vám pomôžu zlepšiť pracovné prostredie

Pracovné prostredie by malo byť podnecujúce, či už k svojej práci kreativitu bytostne potrebujete, alebo len mechanicky nahadzujete tabuľky. Nikto sa predsa nebude každé ráno tešiť do ubíjajúcich sivých priestorov. Zozbierali sme pre vás inšpiráciu zo sveta a prinášame vám 5 malých trikov. Čím si zlepšíte deň a naštartujete svoju kreativitu?

O tom, ako vyzerajú pracovné benefity v praxi veľkých spoločností ako Google, Dropbox alebo Lego, si môžete názorne pozrieť na fotografiách v tomto článku. Zamestnancom, ktorí dennodenne pracujú na takýchto miestach, môžeme len a len závidieť, pretože nie je pravdepodobné, že by sme tuzemských zamestnávateľov presvedčili, aby sa pustili do megalomanskej rekonštrukcie a vybudovania pracovno-zábavného parku. Každý z nás si však môže zlepšiť svoje pracovné prostredie vecami, na ktoré by ste to spočiatku vôbec nepovedali. Ktoré to sú?

 

  1. Rastliny

 

Do domácností si rastliny nosíme kvôli tomu, aby nám spríjemnili atmosféru a vdýchli život priestoru, kde trávime svoj čas. Prečo si ich práve preto nepriniesť aj do práce, kde trávime väčšiu časť nášho aktívneho dňa? Položte si kvet na svoj pracovný stôl a sledujte, ako na vás bude pôsobiť jeho upokojujúca zelená farba. Je to farba rastu, peňazí a prírody – to všetko sú v súvislosti s prácou pozitívne veci. Aj keď od rastliny nemôžete čakať zázraky, minimálne vám zlepší náladu a dodá život vášmu zapratanému stolu.

 

  1. Flipcharty a poznámkové bloky

 

Carrie Barron, autorka knihy The Creativity Cure, radí, aby ste pre nakopnutie kreativity namiesto Wordu a poznámok na ploche vášho počítača začali viac písať rukou. Majte na svojom pracovnom stole vždy dostatok farebných lepiacich papierikov, na ktorých si môžete nechávať odkazy či termíny, ktoré musíte stihnúť. Pre väčšie myšlienky alebo len pre odreagovanie a kreslenie majte vždy po ruke poznámkový blok. Ak v práci mávate časté školenia, prednášky alebo prezentácie, výborne poslúžia flipcharty. Môžete na ne písať alebo kresliť v reálnom čase a svojim poslucháčom tak lepšie vizualizovať to, čo počúvajú. Flipchart však v kancelárii môže poslúžiť aj ako odkazovač pre kolegov – vtipný, ale aj seriózny.

 

  1. Zábavné prvky

 

V tomto bode sa kreativite medze nekladú. Či už v práci kolegov nahovoríte na šípky, malý basketbalový kôš alebo stolný golf, odreagovanie v podobe piatich minút inej ako pracovnej činnosti každému len prospeje. V neposlednom rade si môžete raz do týždňa po práci usporiadať turnaje a stmeliť tak svoj pracovný tím.

 

  1. Sedací vak

 

Sedieť 8 hodín stále na jednom mieste dokáže byť ubíjajúce a ak si aj robíte krátke pauzy smerom toaleta alebo kávovar, vo veľkej väčšine to nestačí. Sedacie vaky sú, chvalabohu, v slovenských firmách už pomerne rozšírené. Ak pracujete s notebookom alebo si len chcete vypiť kávu inde ako na svojom stálom mieste, sadnite si na pár minút na vak a uvidíte, aká osviežujúca môže byť táto malá zmena.

 

  1. Čokoľvek inšpirujúce

 

Je známym faktom, že ak sa človek obklopí inšpiráciou, núti ho to nad vecami viac premýšľať a pomáha mu to dosahovať lepšie výkony. Platí to napríklad pri cvičení, ak si na chladničku nalepíte obrázok niekoho, na obraz koho by ste sa chceli dopracovať. V práci to môže byť obrázok vysnívanej dovolenky alebo len nejaký vizuálne zaujímavý podnet v podobe upokojujúcich Newtonových guličiek či umeleckého diela, ktoré obdivujete.

 

Na každého funguje niečo iné. V závislosti od toho, aké právomoci máte pri rozhodovaní o vzhľade vášho pracovného prostredia, môžete prispôsobovať okolie buď len vám, alebo aj vašim kolegom. Ak máte šťastie na benevolentného zamestnávateľa, môžete ho skúsiť presvedčiť na väčšie zmeny, ktoré prinesú osoh všetkým, no ak máte k dispozícii len oblasť vášho stola, možnosti máte stále bohaté. Začnite malým kaktusom a ak nepomôže, skúšajte ďalej.

 

Foto: bigstockphoto.com